اخبار علمی و پزشکی

چرت نیمروزی بیش از ۳۰ دقیقه ریسک چاقی را افزایش می‌دهد

مدت هاست که مشخص شده  خواب زیاد یا کم با پیامد‌های کلی منفی برای سلامتی و خطر چاقی مرتبط است. اکنون یک مطالعه جدید به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا چرت در میانه روز با عوارض بهتر یا بدتر سلامتی مرتبط است یا خیر.
یک گروه چند ملیتی از محققان مطالعه جدیدی را منتشر کرده اند که نشان می‌دهد خواب نیمروزی یا چرت زدن با افزایش خطر چاقی و سندرم متابولیک مرتبط است.
این مطالعه نشان داد که استراحت‌های طولانی ۳۰ دقیقه‌ای یا بیشتر با افزایش شاخص‌های سلامت ضعیف‌تر مرتبط است که شامل BMI بالاتر، سطح قند خون ناشتا، و خوانش مختلف فشار خون بود.
محققان دریافتند که دوره‌های استراحت طولانی‌تر بیش از ۳۰ دقیقه با نرخ چاقی بالاتر و شاخص‌های سلامت ضعیف‌تر مانند سطوح بالاتر فشار خون مرتبط است.
در مقایسه، افرادی که استراحت کوتاه‌تر یا چرت‌های کمتر از ۳۰ دقیقه داشتند، در معرض خطر ابتلا به چاقی یا سندرم متابولیک نیستند.
محققان دریافتند افرادی که بیش از نیم ساعت چرت می‌زدند، ۲.۱٪ افزایش در BMI داشتند و نمره MetS آنها (نشان دهنده علائم سندرم متابولیک) تا ۸.۱٪ بود.
دکتر «مارتا گارولت» از دانشگاه مورسیا در اسپانیا و نویسنده این مطالعه، می‌گوید: «ساعت بیولوژیکی بر تنظیم هورمون تأثیر می‌گذارد، همچنین بر خلق و خو، تمرکز، عملکرد فیزیکی نیز تأثیر دارد؛ بنابراین منطقی است که چرت زدن طولانی‌تر بر نحوه عملکرد ساعت بیولوژیکی و سپس تنظیم هورمونی و متابولیسم تأثیر بگذارد.»
منبع: هلث لاین 

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا