اخبار سیاسی

چگونه «رفراندوم» ممکن است به عوام گرایی بینجامد؟- اخبار سیاست ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

امیرعلی صفایی وکیل دادگستری و دکترای حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان درخصوص مسئله رفراندوم، با بیان اینکه ما با شخصیتی مواجه هستیم که در طول این سالیان چارچوب‌های منظم فکری در سخنرانی‌هایشان داشتند و مسئله رفراندوم را باید در همین چارچوب و شاکله بررسی کرد، اظهار داشت: بسیار مهم است که یکی از کلیدی‌ترین واژگانی که رهبر انقلاب استفاده کردند، بحث مردم است. ایشان اعتقاد جدی به مردم دارند؛ هم به شخص مردم و هم به قدرت مردم و در سخنرانی خود در بیان ویژگی‌های مثبت انقلاب اسلامی یکی از آنها را ایمان به مردم برشمردند. 

 

وی با اشاره به سخنرانی‌های دیگر رهبر انقلاب و اعتقاد واقعی ایشان به مردم و همچنین اشاره به سخنرانی اخیر که به صراحت گفتند هرکجا کار را به دست مردم دادیم، این مردم بودند که کار را به درستی انجام دادند، گفت: بعد از انتخابات سال 96 رهبر انقلاب فرمودند که بعضی به ایشان مراجعه کردند و گفتند چرا شما دائم شرکت مردم در انتخابات را ترویج می‌کنید درحالی‌که ممکن است شخصی پیروز شود که به نفع انقلاب نباشد! ایشان جمله‌ای فرمودند که نشانگر عمق نظرشان به مردم است و فرمودند بدبختی ما روزی است که مردم به صندوق رأی پشت کنند لذا بحثی درباره اعتقاد ایشان به نظر و رأی مردم باقی نمی‌ماند.

این دانش‌آموخته حقوق بین‌الملل ادامه داد: آنچه در سخنرانی اخیر فرمودند وجهی از انتخابات است که به عوام‌گرایی تنه می‌زند و در دنیا هم بعد از پیروزی ترامپ به شدت گسترش یافت؛ نوعی عوام گرایی که موجب نابودی کشورها می‌شود. اینکه نمی‌شود در همه مسائل به رأی مردم مراجعه کرد ربطی به اصل 59 قانون اساسی ندارد بلکه وجهی است که عوام گرایی را ترویج می‌کند که یک نمونه جهانی آن برگزیت است. 

صفایی با بیان اینکه تنها اقتصاد بزرگی که بعد از دوران همه‌گیری کرونا نتوانست روی پای خودش بایستد انگلستان بود که با رای مردم به خروج از اتحادیه اروپا این وضعیت پیش آمد، اظهار داشت: در اوکراین نیز یک شومن با عوام‌گرایی روی کار آمد و در نتیجه سیاست‌هایش یک پنجم خاک کشورش را از دست داد لذا این سخن رهبر انقلاب نوعی از رفراندوم را در برمی‌گیرد که باعث می‌شود دموکراسی از بین برود و قطعا نظر ایشان تقابل با رای مردم نیست و در کلیدواژ‌ه‌هایشان در سخنرانی‌ها بر نقش مردم تکیه می‌کنند. 

انتهای پیام/

https://tn.ai/2882884

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا