اخبار امروز

کالای ارزان، انتظار مردم از نمایشگاه پاییزه
این هفته بیست و دومین نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه در شرایطی در مشهد آغاز به کار کرد که در همان ساعات اولیه جمعیت حاضر در آن قابل توجه بود و نوشت افزار، پوشاک، کیف و کفش و برخی مواد غذایی جزو کالا‌های پرفروش نخستین شب نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه در مشهد بود و مردم بیش از همه چیز انتظار قیمت پایین‌تر این کالا‌ها را داشتند.
در کنار کالا‌های یادشده، اجناسی مانند لوازم خانگی، کالا‌های بهداشتی و شوینده‌ها در رتبه بعدی قرار می‌گرفتند که اقبال مردم به آن‌ها به نسبت اقلامی مانند نوشت افزار و کیف و کفش چندان زیاد نبود.
برنامه ریزی برگزاری این نمایشگاه توسط اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، اتاق اصناف مشهد و شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد صورت گرفته است تا در روز‌های پایانی فصل تابستان به بخشی از نیاز مردم به منظور دسترسی به کالای خوب با قیمت مناسب پاسخ گفته شده و بازار برخی اجناس نیز از حالت رکود خارج شود.
یکی از شهروندانی که در حال خرید مواد غذایی از غرفه‌ای در نمایشگاه کالا بود، از نبود کالا‌های اساسی طرح تنظیم بازار گلایه و بیان کرد: بیشترین اقلامی که در غرفه‌ها عرضه می‌شود، شیرینی، شکلات، تنقلات و مواد غذایی است که قیمت آن نیز چندان تفاوتی با بازار سطح شهر ندارد.
به گفته عضو هیات رئیسه و دبیر اتاق اصناف مشهد، کالا‌های اساسی طرح تنظیم بازار در این نمایشگاه عرضه نشده و مواد غذایی موجود بیشتر تنقلات، آجیل و خشکبار، شیرینی، خرما، رب، برنج و کالا‌های مصرفی است که در فروشگاه‌های مواد غذایی هم عرضه می‌شود.
علی اصغر شعبانی استقبال مردم از نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در روز نخست را بسیار عالی توصیف و اظهار کرد: پارسال سه هزار و ۵۰۰ مترمربع از مساحت نمایشگاه بین المللی به عرضه مستقیم کالای پاییزه اختصاص یافته بود که امسال این میزان به ۶ هزار مترمربع رسیده است و به همان نسبت نیز استقبال مردم چند برابر شده است بویژه دیشب استقبال از غرفه‌های نوشت افزار کم نظیر بود.
وی افزود: ۲۶۰ واحد صنفی زیر پوشش ۹ اتحادیه مشهد در نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه حضور یافته اند که شامل ۷۹ غرفه مواد غذایی، ۱۰۴ غرفه پوشاک، ۱۹ غرفه کیف، ۹ غرفه شوینده، ۱۶ غرفه کفش، هشت غرفه لوازم خانگی و ۲۳ غرفه نوشت افزار می‌شود.
دبیر اتاق اصناف مشهد گفت: قیمت کالا‌ها در نمایشگاه عرضه مستقیم کالا کاملا کارشناسی شده و دقیق‌تر از سال گذشته توسط اتحادیه‌ها رصد شده است، به طور معمول قیمت تمام کالا‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین‌تر از قیمت بازار است که گاه این تفاوت به ۲۰ درصد هم می‌رسد.
نوشت افزار فاقد تنوع لازم

نوشت افزار عرضه شده در این نمایشگاه پرشمار و خوش قیمت است، اما به گفته مراجعان همه نیاز‌ها را جواب نمی‌دهد به طوری که یکی از شهروندان از نبود همه انواع نوشت افزار در این نمایشگاه اظهار گلایه کرد و گفت: برای دخترم به خط‌کش نیاز داشتیم، اما نتوانستیم آنرا در بین اقلام نمایشگاه پیدا کنیم.
او در عین حال از قیمت اجناس رضایت داشت و افزود: قیمت‌ها از بازار پایین‌تر است، قیمت برخی نوشت افزار در خیابان پیروزی که منزل ما در آن قرار دارد خیلی بالا است و من نتوانستم همه نیاز‌های دخترم را از مغازه‌های نزدیک منزلمان تامین کنم.
رئیس اتحادیه صنف کتاب، نوشت افزار و صحافان مشهد کاهش قیمت نوشت افزار را بیشتر مربوط به مداخله سایر بخش‌ها در این حوزه دانست و گفت: مداخله نهاد‌های دیگر در عرضه نوشت افزار باعث شده است که میزان فروش واحد‌های صنفی زیر پوشش این اتحادیه به یک چهارم کاهش یابد.
رامین درخشان پور افزود: اگر سود فروش آجیل و خشکبار یا پوشاک ۵۰ درصد است این رقم در نوشت افزار به ۱۵ درصد هم نمی‌رسد و اکنون در آستانه بازگشایی مدارس شاهد هستیم که دستگاه‌های اجرایی مختلف وارد عرصه فروش نوشت افزار شده اند و این در حالی است که صنوف توانایی رقابت با برخی از این دستگاه‌های بزرگ را ندارند.
وی گفت: قیمت کنونی نوشت افزار نسبت به تابستان پارسال در حوزه کتاب و دفتر بین ۳۰ تا ۷۰ درصد و در حوزه منابع چاپی تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
درخشان پور، افزایش قیمت نوشت افزار به ویژه کاغذ را مربوط به اسفندماه سال گذشته دانست و افزود: اواخر پارسال که تب و تاب قیمت در دلار وجود داشت، قیمت نوشت افزار به ویژه کاغذ به یک باره افزایش یافت، اما قیمت این اقلام در شرایط کنونی نسبت به اسفند سال گذشته کاهش داشته است.
وی در خصوص سهم کالا‌های وارداتی در کالا‌های عرضه شده این صنف گفت: کالا‌های ایرانی در حوزه نوشت افزار و کتاب تقریبا همه نیاز‌ها را پاسخ می‌دهد، اما بسته به سلیقه مشتری و میزان عرضه، گاه کالا‌های مشابه نیز وارد می‌شود.
درخشان پور افزود: هرچند اعتقادی به نمایشگاه عرضه مستقیم کالا نداریم، اما برخی از واحد‌های صنفی زیر پوشش این اتحادیه در نمایشگاه حضور یافته و فروش خوبی هم دارند.
دبیر اتاق اصناف مشهد هم در خصوص تنوع نداشتن نوشت افزار عرضه شده در این نمایشگاه گفت: اقلام عرضه شده در نمایشگاه ۵۰ تا ۶۰ درصد کل نوشت افزار‌های موجود را شامل می‌شود، با این حال یکی از پرفروش‌ترین غرفه‌های نمایشگاه مربوط به نوشت افزار است.
به گفته شعبانی، در نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه مشهد لباس فرم مدارس عرضه نمی‌شود و بیشتر پوشاک معمول برای همه سنین و با قیمتی پایین‌تر از بازار است.
همه کالا‌ها در نمایشگاه کارشناسی شده است

هرچند فروش لوازم بهداشتی و شوینده‌ها در نمایشگاه پاییزه به اندازه نوشت افزار و کیف و کفش نیست، اما رئیس اتحادیه صنف لوازم بهداشتی و آرایشی مشهد گفت که شرکت کنندگان در این نمایشگاه باید کالای خود را ۲۰ درصد زیر قیمت بازار عرضه کنند.
محمدجواد فرزانه افزود: این اتحادیه تنها به واحد‌های صنفی دارای پروانه کسب اجازه حضور در نمایشگاه را داده است که فکر نمی‌کنم بیشتر از ۶ معرفی‌نامه در این زمینه صادر شده باشد و ما با دقت کالا‌های عرضه شده در نمایشگاه را به لحاظ جنس، کیفیت و قاچاق یا تقلبی نبودن، بررسی کرده و پس از آن اجازه عرضه این اقلام در نمایشگاه را می‌دهیم.
فرزانه گفت: واحد‌های صنفییا تولیدکنندگانی که محصولات کیفی‌تر و بازار خوبی در سطح شهر دارند چندان از حضور در نمایشگاه استقبال نمی‌کنند و عمدتا واحد‌هایی در نمایشگاه حضور می‌یابند که فروش آن‌ها در سطح شهر در رقابت با دیگران کمتر است.
امید فروشندگان کیف و کفش به فروش نمایشگاهی

کیف و کفش مدارس نیز از اقلام پرتقاضای این نمایشگاه است که توجه بسیاری از شهروندان را به خود جلب کرده و غرفه داران نیز در این بخش رضایت نسبی دارند، اما به نظر می‌رسد تعداد غرفه‌های فروش کیف و کفش در حد نیاز نیست و از سوی دیگر قیمت کیف و کفش در سال جاری رشد داشته و فروشندگان امید دارند که بتوانند در این نمایشگاه رکود امسال را به نحوی جبران کنند.
رئیس اتحادیه سراجان مشهد گفت: ۱۷ واحد صنفی دارای پروانه کسب از این اتحادیه برای حضور در نمایشگاه معرفی نامه گرفته اند و در واقع طبق تفاهم انجام گرفته همه فروشندگان شرکت کننده در این نمایشگاه باید از صافی اتحادیه عبور کنند.
سیدمحمد موسوی، قیمت همه کیف‌های عرضه شده در این نمایشگاه را کارشناسی شده توسط این اتحادیه و ۱۰ تا ۱۸ درصد کمتر از بازار دانست و گفت: ۸۰ درصد از کیف‌های عرضه شده در این نمایشگاه مربوط به مدارس است.
وی بیان کرد: به طور کلی امسال قیمت انواع کیف نسبت به پارسال ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش دارد، فروش کیف هم در بازار مشهد خیلی ضعیف بود، انبار بیشتر فروشندگان مملو از کیف است بدون اینکه تقاضایی برای آن باشد و فروشندگان بیشتر به چند روز باقیمانده تا ابتدای مهر و نمایشگاه امید بسته اند که بتوانند انبارشان را از کالا خالی کنند.
وی با اشاره به رتبه دوم مشهد از نظر کیفیت و میزان تولید کیف در کشور، افزود: تولیدکنندگان مشهدی حتی بخشی از تولیدات خود را به کشور‌های همجوار صادر می‌کنند و ما تاکید کرده ایم که حتما کالای درجه یک تولیدکنندگان مشهد در این نمایشگاه عرضه شود.
موسوی بیان کرد: اتحادیه سراجان مشهد به افرادی نامه معرفی برای حضور در نمایشگاه کالای پاییزه را داد که بتوانند خدمات پس از فروش داشته باشند تا افراد بی نام و بدون ویژند در نمایشگاه حضور پیدا نکنند.
رئیس اتحادیه کفاشان مشهد نیز میزان افزایش قیمت انواع کفش نسبت به پارسال را ۲۰ درصد ذکر و آنرا را ناشی از رشد حقوق و دستمزد کارگر دانست که قیمت تمام شده تولید کفش را افزایش داده است.
محمد محمدی اظهار داشت: تا قبل از برپایی این نمایشگاه تقاضای شهروندان بیشتر به سمت تعمیر کفش ویژه دانش آموزان بود و بیشترین فروش کفاشان در روز‌های آخر تابستان کفش ویژه کلاس اولی‌ها است.
وی با اشاره به حضور حدود ۱۶ نفر از دارندگان پروانه کسب از اتحادیه کفاشان در این نمایشگاه کالا اضافه کرد: آنچه فروشندگان کفش در نمایشگاه کالای پاییزه مشهد عرضه می‌کنند، به قیمت تمام شده تولید بوده و کیفیت اجناس نیز مطلوب است.
تعداد بازرسان کم اما…
به گفته مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی تنها چهار نفر در قالب ۲ گروه دونفره در قالب گشت‌های مشترک بر عرضه کالا در نمایشگاه پاییزه مشهد نظارت دارند که این موضوع ظرفیت گروه‌های بازرسی را هم افزایش می‌دهد.
محسن صیادی گفت: قیمت همه کالا‌های عرضه شده در این نمایشگاه توسط کارشناسان اتحادیه‌های مربوطه بررسی و تایید شده است و بر کالا‌هایی که به صورت مستقیم از کارخانه در نمایشگاه عرضه شده است نیز توسط بازرسان اداره کل صنعت، معدن و تجارت نظارت می‌شود.
وی در خصوص رسیدگی به شکایات مردمی در نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه مشهد گفت: غرفه‌ای به منظور رسیدگی به شکایات در سالن فردوسی نمایشگاه مستقر شده و آماده رسیدگی به شکایات دریافتی است و شعبه تعزیرات حکومتی نیز به صورت سیار در نمایشگاه حضور دارد و در مواقع لزوم به شکایات رسیدگی می‌کند.
بیست و دومین نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه مشهد از یکشنبه ۲۶ شهریور تا روز جمعه ۳۱ شهریور همه روزه از ساعت ۱۱ تا ۲۲ شب دایر است.
منبع: ایرنا

باشگاه خبرنگاران جوان

باشگاه خبرنگاران جوان یک رسانه دیجیتال مستقل در ایران است که در زمینه‌های مختلف خبری، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی فعالیت می‌کند. این رسانه معمولاً با انتشار مقالات، گزارش‌ها، ویدیوها و تحلیل‌ها در خصوص مسائل مختلف جامعه و کشور به ارتقاء دانش و آگاهی عمومی می‌پردازد. باشگاه خبرنگاران جوان در زمینه‌های مختلف همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر، ورزش و غیره اخبار و تحلیل‌های متنوعی ارائه می‌دهد. این رسانه توسط جوانانی که علاقه به روزنوشتی و فعالیت در حوزه رسانه دارند، اداره می‌شود و به عنوان یکی از منابع خبری معتبر در ایران شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا