اخبار علمی و پزشکی

۱۲۰۰ استاد زبان فارسی در دنیا وجود دارد

رضا مراد صحرایی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در آیین نواختن زنگ زبان فارسی که به مناسبت روز بزرگداشت زبان فارسی و روز فردوسی دریکی از دبیرستان‌های دخترانه شهر تهران برگزار شد؛ بابیان این که شاهنامه چند پیام مهم دارد، گفت: اولین پیام آن ایران‌دوستی و حب به وطن به‌ عنوان بزرگ‌ترین سرمایه هر ملت و کشوری است که باید از آن مراقبت کنیم. پیام دوم غیرت‌ورزی در همه امورات زندگی است و سومین پیام؛ رعایت اصول انسانی است.
وی با اشاره به اهمیت زبان فارسی اظهار کرد: زبان فارسی گنجی است که ما به دلیل دسترسی و استفاده از آن اهمیتش را درک نمی‌کنیم. زبان فارسی در ۶۵ کشور جهان نمایندگی‌هایی برای بسط و توسعه دارد و۱۲۰۰ استاد زبان فارسی در دنیا وجود دارد که با بنیاد سعدی و سایر بنیاد‌های مشابه ارتباط دارند و در خارج از ایران زبان فارسی تدریس می‌کنند.
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: سابقه آموزش زبان فارسی در برخی از کشور‌های اروپایی به چند قرن می‌رسد و در سال ۱۷۱۶ رشته ایران‌شناسی در دانشگاه ورشو تأسیس‌شده است.
صحرایی با اشاره به این که زبان فارسی گنجینه بزرگ معرفتی برای کل بشریت است، گفت: زبان فارسی عامل انسجام درونی و وحدت ملی ما ایرانیان است و یکی از ابزار‌های نرم قدرت جمهوری اسلامی ایران، زبان فارسی است.
وی بابیان این که زبان فارسی خدمات زیادی را به اسلام کرده است، اظهار کرد: دین اسلام از طریق زبان فارسی در بسیاری از کشور‌ها رفته است.
او با اشاره با یاد و خاطره سردار سلیمانی اظهار کرد: در این زمانه به شاعر بزرگی مانند فردوسی نیاز داریم تا رشادت‌های سردارانی مانند سردار سلیمانی، همدانی، هادی و … را بسرایند.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا