اخبار امروز

۲۰ موضوع لایحه به صورت خودکاربری در اختیار مردم قرار گرفت
 رهبر معظم انقلاب در بخشی از حکم انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به ریاست قوه قضاییه، گسترش فناوری‌های نوین و تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضایی را مورد تاکید قرار دادند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای نیز بار‌ها بر ارائه خدمات قضایی آسان و ارزان به مردم تاکیدات ویژه‌ای داشته است.
در سند تحول قضایی نیز بر ارائه خدمات قضایی آسان و ارزان تاکید شده است.
یکی از سیاست‌های قوه قضاییه توسعه خودکاربری‌ها و انجام امور توسط خود مردم است. در خودکاربری‌ها هدف این است تا ارائه خدمات غیرحضوری به صورت آسان، رایگان یا ارزان به مردم ارائه شود.
قوه قضاییه در سال گذشته و پیش از مهلت قانونی پنجره واحد خدمات الکترونیک قوه‌قضاییه را راه‌اندازی کرد و خدمات پرکاربرد خود را در قالب خودکاربری در این پنجره واحد قرارداد.
اقدام مهمی در راستای توسعه خودکاربری و سپردن اموری که مردم از عهده انجام آن برمی آیند. در هفته قوه‌قضاییه سال جاری نیز شاهد راه اندازی خودکاربری لایحه به عنوان بیست و نهمین خدمت در پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی بوده‌ایم.
محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: از تاکیدات رهبرمعظم انقلاب، دستگاه قضایی و سند تحول قضایی ارائه خدمات آسان و رایگان به مردم بوده است. خوشبختانه اقدامات متفاوتی در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این زمینه شکل گرفته است. راه اندازی پنجره واحد خدمات الکترونیک قوه قضاییه یکی از این اقدامات است.
کاظمی‌فرد با بیان اینکه در حال حاضر در پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی که در سال گذشته و زودتر از مهلت قانونی راه اندازی شد ۲۹ خدمت کلی وجود دارد، بیان داشت: یکی از این خدمات در پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی خودکاربری لایحه است. این خدمت به عنوان بیست و نهمین خدمت در پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی در هفته قوه قضاییه سال جاری راه اندازی شد و امکان ارسال لایحه توسط اشخاص حقیقی در سامانه عدل ایران فراهم شده است.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۲۰ موضوع به عنوان خودکاربری لایحه در پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی قرار داده شده است گفت: یک فیلم آموزشی در خصوص چگونگی ثبت لایحه تهیه شده است و در پنجره واحد خدمات الکترونیک قوه قضاییه و در همان قسمت مربوط به خودکاربری لایحه قرار داده شده است. یعنی فرد اگر چگونگی ثبت لایحه را نیز بلد نیست، می‌تواند پس از دیدن این فیلم آموزشی کوتاه اقدام به ثبت لایحه به صورت خودکاربری کند. 
کاظمی‌فرد تاکید کرد: علاوه بر این خودکاربری‌ها تاثیر بسزایی در کاهش شلوغی‌های دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دارند. فردی که می‌خواهد یک لایحه تنظیم کند دیگر نیاز به مراجعه حضوری به مجتمع‌های قضایی یا دفاتر خدمات ندارد و می‌تواند لایحه مورد نظر خود را در مهلت قانونی در پنجره واحد خدمات الکترونیک قوه قضاییه و در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام دهد.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با عنوان ۲۰ موضوع خودکاربری لایحه گفت: استرداد اعتراض به نظریه کارشناسی، استرداد دادخواست، استرداد دعوی، اعتراض به قرار رد دفتر، اعلام پرداخت محکوم، اعلام پرداخت هزینه‌های قانونی، اعلام رد ترکه، اعلام عزل وکیل، اعلام فوت وکیل، اعلام گذشت، تسلیم به حکم و تقاضای تخفیف و تقاضای استمهال درخواست مهلت برخی از خدمت‌هایی که هستند که به صورت خودکاربری لایحه در پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی قرار داده شده است.
همچنین تقاضای تسریع در رسیدگی، درخواست تعیین وقت نزدیک، درخواست وکیل تسخیری، درخواست تعیین وکیل معاضدتی، درخواست مطالعه پرونده، درخواست مهلت جهت ارائه اصول اسناد، قبول داوری و قبول نظریه کارشناس در حال حاضر در خودکاربری لایحه قرار داده شده است.
کاظمی‌فرد تاکید کرد: دسترسی آسان و ساده برای مردم، از بین رفتن محدودیت‌های جغرافیایی و مکانی برای مردم، از بین رفتن محدودیت‌های زمانی برای مردم، کاهش هزینه‌های مردم، ارائه خدمات ارزان، امکان پیگیری، مسیر امن و جلوگیری از سوء استفاده کنندگان برخی از ویژگی‌های ثبت لایحه به صورت خودکاربری است.

باشگاه خبرنگاران جوان

باشگاه خبرنگاران جوان یک رسانه دیجیتال مستقل در ایران است که در زمینه‌های مختلف خبری، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی فعالیت می‌کند. این رسانه معمولاً با انتشار مقالات، گزارش‌ها، ویدیوها و تحلیل‌ها در خصوص مسائل مختلف جامعه و کشور به ارتقاء دانش و آگاهی عمومی می‌پردازد. باشگاه خبرنگاران جوان در زمینه‌های مختلف همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر، ورزش و غیره اخبار و تحلیل‌های متنوعی ارائه می‌دهد. این رسانه توسط جوانانی که علاقه به روزنوشتی و فعالیت در حوزه رسانه دارند، اداره می‌شود و به عنوان یکی از منابع خبری معتبر در ایران شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا