اخبار سیاسی

9 مصوبه جدید برای تسریع در روند احیای دریاچه ارومیه با 2300 میلیارد تومان اعتبار- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، در جلسه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، گزارشی امیدبخش از روند احیای دریاچه ارومیه ارائه و 9 راهبرد جدید برای تسریع در نجات این پهنه آبی و استمرار روند فعلی با 2300 میلیارد تومان اعتبار تصویب شد.

 

 

مخبر در این جلسه گزارش‌های ارائه شده از اقدامات صورت گرفته در جهت نجات دریاچه ارومیه را رضایت بخش ارزیابی و از دست‌اندرکاران و دستگاه‌های مرتبط قدردانی کرد.

وی همچنین با بیان اینکه موضوع دریاچه ارومیه از چند وجه دارای اهمیت است اظهار داشت: توجه به مسائل زیست محیطی یکی از شعارهای دولت سیزدهم بوده و پیگیری‌های جدی دولت برای نجات دریاچه ارومیه، نمادی از توجه به حفاظت از محیط زیست به‌شمار می‌رود.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: مدیریت منابع آب از دیگر جنبه‌های نجات دریاچه ارومیه است و اجرای برنامه‌های مرتبط با نجات این دریاچه، نقش موثری در مدیریت مطلوب منابع آب کشور دارد.

مخبر با اشاره به حساسیت مردم کشور، نهادهای مختلف و حتی جامعه جهانی نسبت به دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: این دریاچه امروز به موضوعی ملی و حتی بین المللی تبدیل شده بنابراین باید مسائل این دریاچه را به‌صورت ریشه‌ای و اصولی حل و فصل کنیم که خوشبختانه طرح‌ها و برنامه‌های تدوین شده با همین رویکرد در حال اجرا است.

وی از وزیر نیرو، سازمان برنامه و بودجه و استاندار آذربایجان غربی خواست نسبت به تأمین اعتبارات مرتبط با طرح‌های نجات دریاچه ارومیه حساسیت ویژه داشته باشند تا این منابع به موقع تأمین و زمینه اجرای بهنگام طرح‌ها را فراهم کند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای مدیریت چاه‌های آب منطقه خاطرشان کرد: نمی‌توانیم نسبت به معیشت و زندگی مردم بی‌تفاوت باشیم و لازم است پیش از هرگونه اقدامی، طرحی جامع برای معیشت و اشتغال جایگزین افراد ذی‌نفع تدوین و اجرایی شود.

مخبر آسیب‌شناسی‌های انجام شده در خصوص موضوعات مرتبط با دریاچه ارومیه را مثبت و رضایت‌بخش توصیف کرد و گفت: باید سازوکار و تدابیر دقیقی اندیشیده شود تا از تکرار آسیب‌ها به دریاچه ارومیه جلوگیری شود.

در این جلسه که وزرای نیرو، کشور، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون اجرایی رئیس‌جمهور نیز حضور داشتند، استاندار آذربایجان غربی به‌عنوان دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارشی از اقدامات مهم کارگروه در سال 1401 و وضعیت کنونی دریاچه ارائه کرد.

در این نشست همچنین گزارشی از آخرین وضعیت سدها، برنامه و عملکرد رهاسازی آب به دریاچه و روند اجرای مصوبات جلسه قبل ارائه شد.

در ادامه گزارشی نیز از تأثیر بازدید سال گذشته رئیس‌جمهور از دریاچه ارومیه و دستورات وی برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و تأمین اعتبار برای اجرای پروژه‌های مرتبط با نجات دریاچه ارومیه ارائه شد.

9 پیشنهاد نیز در این جلسه با اعتباری حدود 2300 میلیارد تومان به تصویب رسید که تدوین طرحی جامع برای مدیریت چاه‌های آب ضمن توجه به معیشت و اشتغال جایگزین، بهبود ساختار اجرایی ستاد احیا و کمیته استانی، تکمیل و اجرای فاز دوم طرح انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه و توسعه مراکز ترویجی برای اصلاح الگوی کشت و افزایش بهره‌وری در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله این مصوبات بود.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2889586

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا